Potknięcie się i upadek z wysokości to najczęstsze przyczyny interwencji ratowników górskich. W sezonie zimowym znacznie częściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na stokach.

Ubezpieczenie w górach

Potknięcie się i upadek z wysokości to najczęstsze przyczyny interwencji ratowników górskich

Najpopularniejsze kontuzje narciarzy to urazy głowy, kręgosłupa oraz nóg. Każdy kto wybiera się w góry powinien mieć wykupione ubezpieczenie górskie. Szczególnie niebezpieczne są dzikie trasy, które nie są w ogóle oznaczone. Nie ma na nich właściwych zabezpieczeń i siatek. Prywatne ubezpieczenia turystyczne często nie pokrywają kosztów, jeżeli wypadek zdarzy się na szlaku nieoznakowanym. Przygotowania do wyjazdu w góry, należy koniecznie rozpocząć od załatwienia ubezpieczenia turystycznego górskiego. Rodzaj ubezpieczenia jest też uzależniony od typu wyjazdy. W góry można jeździć na narty, ale również na spływy kajakowe, wycieczki piesze oraz wspinaczkę wysokogórską. Osoby, które jeżdżą na nartach lub snowboardzie powinny mieć ubezpieczenie OC sportowe, a także ubezpieczenie, które zawiera klauzulę o sportach ekstremalnych. Dzięki dobremu ubezpieczeniu sportowemu będzie można otrzymać zwrot za sprzęt uszkodzony. Takie zabezpieczenie może się okazać niezwykle przydatne, ponieważ profesjonalny sprzęt narciarski jest bardzo drogi. Wybierając się w góry należy pamiętać, żeby zawsze bezwzględnie śledzić komunikaty, które informują nas o aktualnej sytuacji pogodowej. Pogoda w górach może zmienić się bardzo szybko, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko.

Górskie akcje ratownicze

Najpopularniejsze kontuzje narciarzy to urazy głowy, kręgosłupa oraz nóg

Lepiej zrezygnować z wyprawy w wysokie góry, jeżeli warunki atmosferyczne mają się okazać niekorzystne. TOPR oraz GOPR przeprowadzają bezpłatne akcje ratownicze w polskich górach. Takie akcje są oczywiście pokrywane z budżetu państwa. Dzięki temu osoby poszkodowane nie są później obciążone bardzo wysokimi rachunkami. Skutkuje to jednak lekkomyślnym i nieodpowiedzialnym zachowaniem turystów, którzy bez odpowiedniego doświadczenia i wyposażenia wybierają się w góry. Warto dodać, że akcja ratunkowa to koszt 500-2000 euro, natomiast transport helikopterem ratowniczym kosztuje 4000-6000 euro. W niektórych krajach takich jak Szwajcaria jest jeszcze drożej. Akcja ratownicza z wykorzystaniem śmigłowca potrafi tam kosztować nawet 12000 euro. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka, dlatego każdy może dobrać polisę, która będzie dostosowana do jego możliwości finansowych i celu podróży. Nie wszyscy uprawiają sporty ekstremalne, dlatego niekoniecznie trzeba mieć ubezpieczenie OC sportowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że najtańsze ubezpieczenie w góry kosztuje zaledwie kilka złotych.