Co roku Polskę odwiedza wielu cudzoziemców w celach turystycznych lub zarobkowych. Obywatele obcych państw przebywający na terenie naszego kraju powinni mieć zapewnioną opiekę zdrowotną i pomoc medyczną w razie choroby lub wypadku. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy mogą skorzystać z publicznych placówek realizujących świadczenia w ramach NFZ. Dlatego warto wiedzieć, kiedy prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca będzie potrzebne.

Kto powinien skorzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Każda osoba, która jest obywatelem Unii Europejskiej i posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne w swoim państwie zamieszkania, może leczyć się w Polsce za darmo, korzystając z usług NFZ. Jednak, gdy do Polski przyjeżdża osoba spoza UE, wówczas musi wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca w preferowanym przez siebie zakresie. Z takiej polisy powinny skorzystać osoby, które:

Co roku Polskę odwiedza wielu cudzoziemców w celach turystycznych lub zarobkowych

  • chcą podjąć pracę na terenie Polski
  • przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych
  • odwiedzają rodzinę lub znajomych w Polsce
  • przejeżdżają przez Polskę.

Nawet będąc w Polsce tylko przez kilka godzin lub jeden dzień, warto wcześniej wykupić polisę, aby w razie wystąpienia nagłej choroby lub wypadku nie musieć ponosić kosztów opieki zdrowotnej. Jest to ważne, ponieważ koszty poszczególnych usług mogą się znacząco między sobą różnić i czasem nawet stosunkowo niewielki zabieg wykonany w szpitalu może zostać wyceniony na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca?

Każda osoba, która jest obywatelem Unii Europejskiej i posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne w swoim państwie zamieszkania, może leczyć się w Polsce za darmo, korzystając z usług NFZ

W zależności od wybranego wariantu prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca może obejmować szereg usług związanych z opieką medyczną na terenie Polski oraz transportem medycznym do kraju zamieszkania. Obecnie w ofercie firm ubezpieczeniowych można znaleźć pakiety, które gwarantują pokrycie kosztów wymaganych badań, leczenia zębów i udzielenia niezbędnej pomocy lekarskiej. Dobra polisa powinna również obejmować wizyty u specjalistów, pobyt w szpitalu oraz transport medyczny w tym również transport zwłok. Ciekawą usługą jest także pomoc w podróży, czyli możliwość skorzystania z porad medycznych, skierowań lub informacji o szczepieniach.

Jak wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca?

Współcześnie wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemca jest proste i nie zajmuje wiele czasu, ponieważ wszystkie formalności można załatwić online. Najlepiej, aby obcokrajowiec zrobił to jeszcze przed przyjazdem do Polski, by mieć pewność, że przez cały pobyt będzie właściwie chroniony. Wypełnienie wniosku jest bardzo intuicyjne, a w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów można się skontaktować z anglojęzycznym konsultantem. Co ważne polisa zostanie wysłana na maila i cudzoziemiec powinien ją wydrukować lub zapisać sam numer polisy, by móc go podać pracownikom ochrony zdrowia. Warto również zanotować numery kontaktowe podane na polisie, pod które obcokrajowiec zadzwoni, jeśli będzie miał pytania dotyczące oferowanych usług lub będzie potrzebował pomocy.

Jeśli dana osoba ubiega się o wizę lub stały pobyt w Polsce, to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być rozwiązaniem doraźnym, które zabezpieczy ją na czas oczekiwania na otrzymanie stosownych dokumentów. Warto podkreślić również, że wiele agencji ubezpieczeniowych oferuje polisy obejmujące usługi medyczne na zdecydowanie wyższym poziomie niż te dostępne w ramach NFZ. Ważne, by nie zaniedbać kwestii ubezpieczenia, ponieważ wówczas cudzoziemiec będzie musiał pokryć całkowity koszt leczenia na terenie naszego kraju.