Każdy obcokrajowiec jest zobowiązany posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne, wjeżdżając na teren Polski. Uprawnia ono między innymi do:
- Wizyt u lekarza rodzinnego,
- Opieki szpitalnej,
- Specjalistycznych badań,
- Udziału w rehabilitacji.
Z Narodowego Funduszu Zdrowia mogą skorzystać osoby legalnie przebywające na terenie kraju oraz będące zatrudnione na umowę o pracę. Nie jest to jednak jedyny sposób na bycie ubezpieczonym. Niektórzy obcokrajowcy wykupują polisę zdrowotną we własnym kraju przed przyjazdem. Można także skorzystać z prywatnego ubezpieczenia „na własną rękę”. Polskie ubezpieczalnie oferują ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca.
Okres obowiązywania ubezpieczenia
Prywatne ubezpieczalnie udzielają ubezpieczenia na różne okresy w zależności od posiadanego statusu przez obcokrajowca, czyli:
- Do 3 miesięcy- dla osób starających się o wizę krótkookresową,
- Od 3-36 miesięcy- dla osób, które starają się o wizę długookresową lub pobyt czasowy.
Ubezpieczenie dla obcokrajowca działa do momentu, aż osoba nie uzyska prawa do stałego pobytu. Po takiej decyzji istnieje możliwość zwrotu kosztów za niewykorzystane miesiące posiadania polisy dla obcokrajowca, także nie trzeba się obawiać o stracone pieniądze na polisę np. 36 miesięcy.
Dlaczego warto się ubezpieczyć?
Często nam się wydaje, że nie chorujemy, nigdy nie mieliśmy wypadku, więc wykupienie ubezpieczenia nie jest nam potrzebne. Natomiast koszt polisy jest naprawdę niski w porównaniu do kosztów, które musimy ponieść bez niej. Osoby nieposiadające żadnej polisy muszą się liczyć z wieloma kosztami, które bardzo często są wysokie. Wizyta na SOR to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Godzina w szpitalu (bez dodatkowego leczenia) to koszt około 100 zł. Całodobowa hospitalizacja potrafi kosztować nawet 3 000 zł. Mowa tu o nagłych przypadkach natomiast za wizytę u lekarza rodzinnego czy wystawienie recepty, także jesteśmy zobowiązani zapłacić z własnej kieszeni. Co ważne polisa dla obcokrajowców zawiera również pakiet pokrywający koszty transportu medycznego do kraju stałego zamieszkania jak także transport zwłok.
Rodzaje ubezpieczeń
Ubezpieczalnie oferują przeróżne pakiety dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Koszty leczenia, NNW, świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. W rozszerzonych pakietach jest także możliwość ubezpieczenia się podczas podróży, wówczas ubezpieczenie obowiązuje na terenie całej UE. Warto także pamiętać o ubezpieczeniu OC, aby nie ponosić kosztów za zarysowanie komuś auta, potrącenie przechodnia czy chociażby kosztów leczenia osoby poszkodowanej.
Czy ubezpieczalnia zawsze musi pokryć koszty naszego leczenia?
Jak się okazuje nie. Natomiast występuje to tylko w określonych przypadkach: gdy ubezpieczony nie stosuje się do ogólnych zasad bezpieczeństwa przedstawionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz w sytuacji, gdy ubezpieczony nie zachowa odpowiednich środków ochrony osobistej: kamizelki ratunkowej, kasku czy innych przyrządów wymaganych w danej pracy, czy podczas uprawiania sportu. Nie należy także podejmować czynności, do których nie mamy uprawnień.
Jaką ubezpieczalnie wybrać?
Na rynku istnieje mnóstwo firm ubezpieczeniowych, natomiast w wyborze tej odpowiedniej pomogą Ci porównywarki ubezpieczeń. Możesz zapoznać się tam z ceną ubezpieczenia, jej warunkami, dostosować jej zakres do własnych potrzeb tak, aby na co dzień czuć się bezpiecznie i nie musieć martwić się o swoje zdrowie czy finanse, gdy zdarzy się nagły wypadek. Pamiętaj, że posiadanie aktualnej polisy ubezpieczeniowej jest bardzo ważne i chroni Twoje zdrowie, jak i daje możliwości korzystania z opieki lekarzy w całym kraju.