Zaopatrzenie się w dobre ubezpieczenie górskie jest bardzo dobrym rozwiązaniem z tego powodu, iż nie ma problemu z wykupieniem go w dowolnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Niezależnie od tego, czy jest to wyjazd rekreacyjny, czy wyczynowy dobrze jest mieć dobre ubezpieczenie.

Ubezpieczenie górskie – z jakich powodów warto jest je wykupić?

Niezależnie od tego, czy wyjazd w góry ma mieć związek z rekreacją, czy też być wyczynem należy zadbać o odpowiednie sumy ubezpieczenia. Jest to sport narażony na spore ryzyko  z tego względu, iż przy zjazdach jest bardzo duża możliwość połamania sobie ręki, nogi, czy skręcenia odpowiednich kończyn. Nie można więc nie zadbać o to, by ubezpieczenie górskie było zawarte na takie sumy ubezpieczenia, które faktycznie okażą się realne.

 

Himalaiści i alpiniści mogą zawszeć to samo ubezpieczenie, co osoby uprawiające sport rekreacyjnie. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają także specjalnie dedykowany zakres dla osób, które wyjeżdżają w góry wyczynowo. Warto jest zainteresować się również tą propozycją, która jest skierowana typowo do konkretnego grona odbiorców.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia górskiego?

Ubezpieczenie górskie niezależnie od tego, czy jest zawierane w związku z górskim wyjazdem za granicę, czy też w Polsce składa się z kilku składowych, które są dowolnie dobierane przez klienta, jednak nie sposób nie wziąć ich wszystkich pod uwagę. Są to:

  • koszty leczenia – jest to możliwość zakupu opatrunków, ortez, stabilizatora i innych niezbędnych farmaceutycznych produktów, które są związane z leczeniem złamania, skręcenia konkretnego kończyny.
  • OC w życiu prywatnym – bardzo przydaje się w przypadku wynajmu nawet miejsca noclegowego, nart, czy innych rzeczy, które mogą służyć do rekreacji, czy wyczynowego uprawiania sportu. Są to szkody nieumyślnie wyrządzone osobom trzecim. Polega to na niespecjalnym zniszczeniu mienia, które należy do innych osób. Wówczas ich naprawa, gdy do popsucia doszło przez przypadek zostanie wypłacona właśnie z tej składowej. W przypadku wyjazdu za granicę należy dokupić szczególny dodatek, żeby działało także poza granicami Polski.
  • rekonwalescencja – w związku ze złamaniem i innymi problemami zdrowotnymi czas podjęcia pracy na pewno nie nastąpi od razu, podobnie jak powrót na studia, czy do szkoły. Koszty rekonwalescencji zgodnie z Ogólnymi Warunkami konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego pokryją zapłatę za czas, kiedy nie można było podjąć działań zarobkowych.
  • dieta szpitalna – ma ona miejsce w przypadku spędzenia w szpitalu kilku dni z powodu nieszczęśliwego wypadku. Wypłacana jest za każdy dzień. W wielu przypadkach zliczana jest od 3 dni, ale różnie to bywa. Odszkodowanie wypłacane jest już od pierwszego dnia spędzonego na szpitalnym łóżku.

Jakie dodatkowe składowe warto jest wziąć pod uwagę podczas zagranicznego wyjazdu?

W związku z wyjazdem za granicę niezależnie od tego, czy jest to wyjazd wyczynowy, czy też rekreacyjny warto jest wykupić także ubezpieczenie kosztów leczenia po podróży. W przypadku podjęcia leczenia za granicą i powrotu do Polski można skorzystać właśnie z tej opcji. Dzięki temu można się leczyć prywatnie zgodnie z zapotrzebowaniem, a koszty zgodnie z OWU zostaną zwrócone.

Ubezpieczenie górskie dotyczy także możliwości skorzystania z assistance. Jest to pomoc tłumacza w przypadku wyjazdu za granicę w szpitalu, pomoc porozumienia się z personelem medycznym i nie tylko.

Zaopatrzenie się w poszczególne składowe tego ubezpieczenia jest bardzo ważnym zadaniem niezależnie od tego, czy jest to wyjazd rekreacyjny, czy wyczynowy.